Среща на габровския бизнес с представители на БАН.
Срещата беше организирана от Регионалния иновационен център „Амбициозно Габрово“, с членове: Мехатроника АД, Елна ООД, Импулс АД, Еко проект ООД, СТС Електроникс ООД и Технолес ООД, Габровската търговско-промишлена палата, ТУ-Габрово и Община Габрово. Участваха представители и на други фирми от Габрово и Севлиево От страна на БАН, участието в събитието бе координирано от Регионалния академичен център – Габрово.
Срещата бе открита от г-жа Николинка Хинкова, член на борда на директорите на Мехатроника АД. Участниците бяха поздравени от проф. Илия Железаров, ректор на ТУ-Габрово и от проф. Митко Димитров, координатор на Националната академична мрежа.
Чл.-кор. Светозар Маргенов представи Центъра за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии. Той обърна внимание на новите възможности за партньорства на науката с бизнеса, които създава научната инфраструктура изграждана по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност.
Проф. Димитър Карастоянов представи „Център за компетентност по Мехатроника, иновации, роботика, автоматизация и чисти технологии“, като се спря по-подробно на ръководената от него „Лаборатория по автоматизация на иновативни технологични процеси“.
Доц. Оля Стоилова, научен секретар на направление „Нанонауки, нови материали и технологии“, представи възможности за партньорство с институтите на БАН от това направление.
В рамките на съпътстващата програма чл.-кор. Светозар Маргенов, проф. Митко Димитров и доц. Оля Стоилова участваха в среща с дипломанти към Катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника“ на ТУ-Габрово.
Проф. Митко Димитров отбеляза големите възможности за студентски стажове в институтите на БАН. Срещата бе организирана от доц. Станимир Йорданов, координатор на Регионалния академичен център – Габрово. Паралелно, доц. Иван Георгиев бе поканен да посети Мехатроника АД, където се срещна с инженери от фирмата.